Kategoriler
Genel

Medya

Sosyal medyayı yüksek erişilebilir iletişim araçları ile oluşturulan sosyal etkileşim ve paylaşım ortamları diye tanımlayabiliriz. Sosyal medya günümüzde iletişim, bilgi paylaşımı, multimedya ve alışveriş alanlarında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bazı sosyal medya araçlarını saymak gerekirse; facebook, twitter, instagram, wordpress, linkedln, google, foursquare, blogger, youtube, wikipedia vb. Bu tür platformlar, bireylerin gerek bilgi ihtiyaçlarını karşılamalarını gerekse iletişim kurabilmelerini sağlamaya olanak tanır.

Sosyal medya artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Toplumda çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin bir çok insan sosyal medyayı kullanmaktadır. Kullanıcıların neredeyse tamamına yakını her gün sosyal medyaya girmekte ve vaktinin çoğunu bu platformlarda geçirmektedir. Çoculara ve gençlere her şeyin internet ve sosyal medyadan ibaret olmadığı gösterilmedir. Fakat bunu yaparken sosyal medyayı yasaklamakla bu tarzdaki sorunlar çözülememekte bunun yerine dışarda başka bir hayatın olduğu, insan ilişkilerinin daha sağlıklı kurulabileceği yönlerinde olduğu yaşatılarak gösterilmelidir.Sosyal medya kullanımın süresinin gün içerisinde çok vakit alması yine çocuklarımızın eğitim hayatlarını da önemli ölçüde olsuz bir şekilde etkilemektedir. Halbuki aslında gerek web sitelerinde gerekse youtube kanallarında eğitimlerde geçerli olan bir çok dersler konusunda bilgiler verilmekte, konu anlatımları yapılmakta hatta youtube kanallarında konu anlatım ve soru çözüm videoları çekilmektedir. Bu yüzden gerçekten sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanabilir isek aslında bizlere çok büyük faydalaları bulunmaktadır.

Günümüz gençleri maalesef sosyal medyadan çok fazla etkilenmektedir. Başkalarının yaşamlarını özenmeye başlayabilirler.Diğer kişilerin dışarı da yaptıkları aktiviteler ya da gece gezmeleri gençleri, kendi hayatlarında bir eksiklik olduğunu düşündürür ve onlar gibi yşayabilmek için hayatlarını degiştirmeye çalısırlar. Bu durum bazen aileyle sorunlar yaşamaya ya da sadece bu meraklarından dolayı kendilerini zor duruma düşürmeye neden olabilir. Çünkü özentiniz sizi alışık olamadığınız bir hayata yönlendirecek ve sizin bu hayatta daha önce yaşamadığınız durumlarla karşılaşma olasılığınızı artıracaktır. Özellikle ergenlik çağındaki genç kız çocuklarının gece hayatına, dışarıdaki o eğlenceli hayata merak saldığı dönemlerde bunları yaşama arzuları hayatlarını etkileyebilmektedir. Yine gençlerin sosyal medyada kendilerini olduğundan farklı göstermeye çalıştıkları da gözlemlenmektedir. Buna en basit sosyal medyalarında paylaştıkları fotoğraflarına fotoshop uygulamalarını örnek olarak verebiliriz. Kendi vücutlarında gözleri, dudakları, yüzleri gibi beğenmedikleri yerleri uygulamalar aracılığıyla değiştirip güzelleştirerek paylaşım yaparlar. Bunun altında da yine kendini beğenmeme, özgüven eksikliği yatmaktadır.

Sosyal medyanın günümüz yaşamına çok büyük etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin olumlu yönleri olmakla birlikte ne yazık ki olumsuz yönleri de mevcuttur. Ne zamandır kağıda basılı gazete okumadığınızı bir düşünün, çünkü artık insanlar gazete alıp okumak yerine web sitelerinden haberleri, gazeteleri takip ediyorlar. Bu yüzden matbaalar, dağıtım şirketleri, gazete satışı yapan büfeler kapanıyor. Bu sökterlerin bitişinin iktisadi yönleri, işsizliğe etkisi bulunmaktadır. Ama tabi ki bu değişiklik yeni iş kolları da üretmektedir. Örneğin yazılımcılık, siber güvenlik alanları, dijital tasarımcılık gibi yeni sektörleri ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle sektörlerimiz değişip aynı zamanda gelişiyor. Eğer bu değişime ayak uyduramazlar ise iflas edip, şirketlerini kapatabilirler. Yine aynı açıdan bakacak olursa web site sahibi olmak, youtube kanalı yönetmek gibi hatta sosyal medya fenomenlikleri gibi işlerle meşgul olanlar sosyal medya üzerinden kazanç sağlamaktadır